Visiret med stålnät är mycket robust och lämpar sig för krävande arbetsförhållanden. Visiret skyddar bäraren mot stora dammpartiklar och ger ett behagligt luftflöde, sitter nära ansiktet för överlägsen täckning och säkerställer stabilitet och balans. Visiret är godkänt för lättare slag och stötar och lämpar sig för användningsområden som skogsarbete och klippning av gräs och buskar med röjsåg. Det är utformat för att kunna kombineras med valfritt Hellberg Safe-visirhållare.
• Visiret är godkänt för lättare slag och stötar och lämpar sig för användningsområden så som skogsarbete och klippning av gräs och buskar. Visiret är utformat för att kombineras med hörselkåpor, hjälm och visirbärare.
• Typ/Material 1. Stålnät, 2. PolypropylenLjusgenomsläpp67-70 %Vikt 52 gLängd 185 mm
• Testade och godkända enligt Europastandarden EN 1731/F CE och den nordamerikanska standarden ANSI Z87
| EAN | 7391445022676 |
| Vikt | 0.09 kg |
| Ursprungsland | Cn |
| Längd | 300 mm |
| Bredd | 440 mm |
| Höjd | 20 mm |
| Volym | 2.64 l |
| Prisinformation | Alla priser är SEK exkl. moms. |
Fyll i formuläret för att be om en offert eller ställa en fråga om den här produkten. Vi svarar alltid så snabbt vi kan.
| Vad | Antal | Pris/st | Total |
|---|---|---|---|
| {description} | {quantity} | {price_pcs} | {price_total} |
| TOTAL | {total} |